Lakiery do plandek

Plandeki samochodowe stanowią duże, widoczne oraz znakomite powierzchnie reklamowe. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, które specjalizują się w wydrukach wielkoformatowych, wykonujących na plandekach niezwykłe, kolorowe grafiki w technologii druku solwentowego. Należy pamiętać, że każdy stworzony w tym systemie nadruk wymaga zabezpieczenia go odpowiednim rodzajem lakieru.

Najwyższej jakości lakiery do plandek charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na oddziaływanie światła ultrafioletowgo, a także niewrażliwością na trudne warunki atmosferyczne, w tym na duże różnice temperatur, kwaśne deszcze, a także na sól rozsypywaną przez służby drogowe. Ponadto zapobiegają one przywieraniu brudu do powierzchni materiału, a niektóre z nich zostały dodatkowo wyposażone przez producentów we właściwości samoczyszczące w trakcie deszczu. Lakiery do plandek obniżają również przyczepność na farby (np.: graffiti).

Lakiery do plandek chronią wydruki przed uszkodzeniami, np.: zadrapaniami, rysami, zapobiegają sklejaniu zadrukowanych powierzchni oraz dodają im walorów estetycznych, uzupełniając grafikę o delikatny połysk.