Eko solwent

Wydruki solwentowe, służące do pracy z powierzchniami wielkoformatowymi, wymagają zastosowania odpowiedniego rodzaju atramentu. Obecnie, obok klasycznych atramentów solewntowych, na rynku można znaleźć atramenty mild solwent oraz eko solwent.

Tusze eko solwentowe są oparte, między innymi, o kwas mlekowy. W przeciwieństwie do atramentu mild solwentowego, nie posiadają w swoim składzie cykloheksagonu, który charakteryzuje się nieprzyjemnym, uciążliwym zapachem oraz przy wyższym stężeniu może być szkodliwy dla zdrowia. Stosowanie eko solwentów nie wymaga instalacji wyciągów powietrznych oraz zapachowych absorberów. Ponadto tego typu atramenty, w porównaniu do klasycznych solwentów, cechują się mniejszą szkodliwością dla środowiska naturalnego.

Druk solwentowy z użyciem atramentów eko posiada wyższą rozdzielczość niż druk twardy. Jednak do wad eko solwentów należy zaliczyć niższą trwałość na zmienne warunki atmosferyczne. Należy pamiętać, że ostatecznie na trwałość wydruku ma wpływ nie tylko rodzaj użytego atramentu, ale również rodzaj nośnika – inaczej tusz będzie się zachowywał na papierowym plakacie, szyldzie, transparencie lub fladze.